KID-29HD-UK smoke detector
KID-29HD-UK smoke detector





KID-29HD-UK smoke detector
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Detector type | Optical detector |
| Product colour | White |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Light alarm | Yes |
| Best uses | Home, Office |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Quantity | 1 |
| Mounting type | Surface-mounted |
| Easy to install | Yes |
| Alarm decibels | 85 dB |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 9 V |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 93% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Diameter | 10 cm |
| Weight | 102 g |
| Depth | 38 mm |