Xiaomi Redmi Watch 5 Obsidian Black
Xiaomi Redmi Watch 5 Obsidian Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Xiaomi |
| Weight | 0.2 kg. |
| Depth | 0.1 m. |
| Width | 0.1 m. |
| Height | 0.068 m. |
| Type | Smartwatch |
| Compatibility | iOS and Android, Android 8.0+; iOS 12.0+ |
| Housing material | Aluminum |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | None |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | None |
| WAT06 GPS Navigation | There is |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | None |
| WAT01 Battery operation | Up to 25 days |
| Battery operation | Up to 24 days |
| Weight | 33.5 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | 0.164 |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | There is |
| Alarm clock | There is |
| NFC | None |
| Built-in speakers | There is |
| Built-in microphone | There is |
| Playing music | There is |
| Memory card | None |
| Operating system | Xiaomi HyperOS |
| Body shape | Square |
| Case size | 47.5 × 41.1 × 11.3 |
| Body color | Black |
| Touchscreen display | There is |
| Screen resolution | 432x514 |
| Display type | AMOLED |
| Glass type | No information |
| Strap material | Silicone |
| Type of fastening | No information |
| Strap length | 135-205 |
| Housing protection standard | 5 ATM |
| Processor | No information |
| Number of cores | No information |
| Processor frequency | No information |
| Random Access Memory (RAM) | No information |
| Mobile data | None |
| SIM card type | None |
| Contactless payments | None |
| Blood pressure monitor | None |
| Charging time | 1 |
| Battery capacity | 550 |
| Charging type | Magnetic charging |
| Display width | L (41-45mm) |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | There is |
| Barometer | None |
| WAT03 Call function | None |
| Pedometer | There is |
| Smartwatch series | Xiaomi Redmi Watch 5 |
| Design | Universal |
| Body temperature meter | None |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| GeneralModel | Xiaomi Redmi Watch 5 |
| Control type | Touch-sensitive |
| Width | 41.1mm |
| Height | 47.5mm |
| Thickness | 11.3mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Strap color | Black |
| Removable strap | There is |
| Wireless charging | None |
| Activity monitoring | There is |
| Blood oxygen level sensor | There is |
| Electronic compass | There is |
| Call notification | There is |
| SMS notification | There is |
| Workout tracking | There is |
| Stress level tracking | There is |