- In stock
Withings Scanwatch Nova 42mm Green
Withings Scanwatch Nova 42mm Green
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Withings |
| Weight | 0.661 kg. |
| Depth | 0.254 m. |
| Width | 0.106 m. |
| Height | 0.064 m. |
| Type | Hybrid watch |
| Compatibility | iOS and Android, iOS and Android |
| Housing material | Stainless steel |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | None |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | None |
| WAT06 GPS Navigation | None |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | None |
| WAT01 Battery operation | Up to 30 days |
| Battery operation | Up to 30 days |
| Weight | 63 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | No information |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | None |
| Alarm clock | There is |
| NFC | None |
| Built-in speakers | None |
| Built-in microphone | None |
| Playing music | None |
| Memory card | None |
| Operating system | No information |
| Body shape | Round |
| Case size | 42 x 42 |
| Body color | Green |
| Touchscreen display | None |
| Screen resolution | None |
| Display type | OLED |
| Glass type | Sapphire glass |
| Strap material | Stainless steel |
| Housing protection standard | 10 ATM |
| Processor | No information |
| Number of cores | No information |
| Processor frequency | No information |
| Random Access Memory (RAM) | No information |
| Mobile data | None |
| Contactless payments | None |
| Charging time | 2 |
| Battery capacity | No information |
| Charging type | No information |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | No information |
| Barometer | No information |
| WAT03 Call function | None |
| Step counter | There is |
| Design | Men's |
| Body temperature meter | There is |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| GeneralModel | Withings Scanwatch Nova 42mm |
| Control type | Buttons |
| Width | 42 mm |
| Height | 42 mm |
| Strap color | Silver |
| Removable strap | There is |
| Blood oxygen level sensor | There is |
| Electronic compass | No information |
| Workout tracking | There is |
| Stress level tracking | No information |