-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Blackview W90 Pro. Display diagonal: 3.63 cm (1.43"), Display technology: AMOLED, Display resolution: 466 x 466 pixels, Touchscreen. RAM capacity: 0.48 MB. GPS (satellite). Battery capacity: 900 mAh. Weight: 150 g. Band colour: Gold, Silver, Band size: One Size |
| Vendor Homepage | https://store.blackview.hk/products/w90-pro-price?_pos=1&_sid=319d2ca1a&_ss=r |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.115 |
| Display diagonal | 1.43 " |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Display technology | AMOLED |
| Display type | Digital |
| Touchscreen | Yes |
| Band colour | Gold/Silver |
| Band size | One Size |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| FM radio | No |
| Languages support | Arabic/Bulgarian/Croatian/Czech/Danish/Dutch/English/French/German/Greek/Hungarian/Italian/Korean/Polish/Portuguese/Romanian/Russian/SER/Simplified Chinese/Slovenian/Spanish/Turkish/Ukrainian |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| RAM capacity | 0.48 MB |
| Shape | Round |
| Strap length | 240 mm |
| Watch case colour | Gold/Silver |
| Watch case material | Zinc alloy |
| Watch case size | 48.6 mm |
| Barometric altimeter | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Music control | Yes |
| Personal info management (PIM) | Calculator/Calendar |
| Quality of sleep | Yes |
| Recommended activity | Cycling/Football/Hiking/Running |
| Smart notifications | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Timer | Yes |
| Weather forecast | Yes |
| Workout tracking | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphone connectivity | No |
| USB port | No |
| Wi-Fi | No |
| Battery capacity | 900 mAh |
| Battery life | 20 day(s) |
| Battery life (max) | 480 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Standby time | 1080 h |
| Band width | 22 mm |
| Depth | 48.6 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Weight | 150 g |
| Width | 48.6 mm |
| Model name | W90 Pro |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0006038 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.3 kg |