- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Samsung Galaxy Watch7 . Display diagonal: 3.3 cm (1.3"), Display technology: AMOLED, Display resolution: 432 x 432 pixels, Touchscreen. RAM capacity: 2 MB. Wi-Fi. GPS (satellite). Battery capacity: 300 mAh. Weight: 28.8 g. Band colour: Green, Band size: S/M. Operating system installed: Wear OS |
| Vendor Homepage | www.samsung.com |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.285 |
| Unit Box Width | 0.065 |
| Always-on display | Yes |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Display diagonal | 1.3 " |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 432 x 432 pixels |
| Display technology | AMOLED |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Display type | Digital |
| Pixel density | 330 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Band colour | Green |
| Band size | S/M |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Fall detection | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Market positioning | Smartwatch |
| Operating system installed | Wear OS |
| RAM capacity | 2 MB |
| Shape | Round |
| Watch case colour | Green |
| Watch case material | Aluminium |
| Watch case size | 40 mm |
| Water resistance | 5 ATM |
| Accelerometer | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Audio formats supported | 3GA/AAC/AMR/AWB/M4A/MP3/OGA/OGG/WAV |
| Barometer | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Pedometer | Yes |
| Personal goals | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Voice recording | Yes |
| Weather forecast | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1.15 h |
| Wireless charging | Yes |
| Depth | 40.4 mm |
| Thickness | 9.7 mm |
| Weight | 28.8 g |
| Width | 40.4 mm |
| Model name | Galaxy Watch7 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0006484 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.19 kg |