- New
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Amazfit T-Rex Ultra 2. Display diagonal: 129.5 cm (51"), Display technology: AMOLED, Display resolution: 480 x 480 pixels, Touchscreen. Wi-Fi. GPS (satellite). Battery capacity: 870 mAh. Weight: 89.2 g. Waterproof up to: 45 m, Band material: Silicone, Band colour: Black, Brown, Band size: One Size. Operating system installed: Zepp OS |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Backlight | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display diagonal | 51 " |
| Display resolution | 480 x 480 pixels |
| Display technology | AMOLED |
| Display type | Digital |
| Pixel density | 322 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Watch glass type | Sapphire |
| Band colour | Black/Brown |
| Band material | Silicone |
| Band size | One Size |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Market positioning | Sport watch |
| Mobile operating systems supported | Android 10/Android 10.0/Android 11.0/Android 12.0/Android 13.0/Android 14.0/Android 15/Android 16/Android 7.0/Android 7.1/Android 7.1.2/Android 8.0/Android 8.1/Android 9.0/iOS 15/iOS 16/iOS 17/iOS 18/iOS 26 |
| Operating system installed | Zepp OS |
| Shape | Round |
| Watch case colour | Titanium |
| Watch case material | Titanium,Glass Fiber Reinforced Polymer (GFRP) |
| Watch case size | 51 mm |
| Water resistance | 10 ATM |
| Waterproof up to | 45 m |
| Wrist size range | 145 - 215 mm |
| Accelerometer | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Built-in speedometer | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Find my phone function | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Interval training | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Recommended activity | Basketball/Boxing/Climbing/Cycling/Dance/Diving/Fishing/Football/Golf/Gymnastics/Handball/HIIT/Hiking/Hockey/Hunting/Kickboxing/Motor sports/Pilates/Running/Skateboarding/Skiing/Swimming/Tennis/Volleyball/Walking/Yoga |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Sleep apnea detection | Yes |
| Smart notifications | Yes |
| SMS notifications | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Stress monitoring function | Yes |
| Sun & moon information | Yes |
| Virtual pacer function | Yes |
| Weather display | Yes |
| World time function | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Battery capacity | 870 mAh |
| Battery life | 30 day(s) |
| Battery life (GPS mode) | 177 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of sports modes | 187 |
| Sports activity apps | RunKeeper/Strava/TrainingPeaks |
| Depth | 51 mm |
| Thickness | 14.3 mm |
| Weight | 89.2 g |
| Width | 51 mm |
| Charging base | Yes |
| Manual | Yes |
| Model name | T-Rex Ultra 2 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001318 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.377 kg |