- New
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Amazfit Active 3. Display diagonal: 3.35 cm (1.32"), Display technology: AMOLED, Display resolution: 466 x 466 pixels, Touchscreen. GPS (satellite). Battery capacity: 365 mAh. Weight: 38 g. Band material: Silicone, Band colour: Black |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Colour display | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display diagonal | 1.32 " |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Display technology | AMOLED |
| Display type | Digital |
| Pixel density | 353 ppi |
| Touchscreen | Yes |
| Watch glass type | Sapphire |
| Band colour | Black |
| Band material | Silicone |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Shape | Round |
| Watch case colour | Gold |
| Watch case material | Aluminium,Stainless steel |
| Water resistance | 5 ATM |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometric altimeter | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Number of gyroscope axis | 6 |
| Skin temperature sensor | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery capacity | 365 mAh |
| Battery life | 12 day(s) |
| Battery life (GPS mode) | 24 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 2 h |
| Band width | 20 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 45 x 45 x 11 mm |
| Weight | 38 g |
| Model name | Active 3 |
| Units per Shipping Box | 60 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009159 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.2 kg |