The SwitchBot Lock Pro is a smart door lock that allows you to unlock your door using Bluetooth, physical keys, or home sharing. It features an auto-lock feature, a long battery life of up to 270 days, and can be controlled via a dedicated app for notifications and access control.
The SwitchBot Lock Pro is a smart door lock that allows you to unlock your door using Bluetooth, physical keys, or home sharing. It features an auto-lock feature, a long battery life of up to 270 days, and can be controlled via a dedicated app for notifications and access control.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The SwitchBot Lock Pro is a smart door lock that allows you to unlock using Bluetooth, physical keys, or home sharing. It features an auto-lock feature, a long battery life of up to 270 days, and can be controlled via a dedicated app for notifications and access control.
Features | |
|---|---|
| Product type | Smart door lock |
| Brand | SwitchBot |
| Model | Lock Pro |
Specifications | |
| Connection | Bluetooth 4.2 or higher |
| Power source | 4 x AA battery (1.5V 2900 mAh) |
| Material | Aluminum-magnesium alloys, PC+ABS |
| System requirements | iOS 14.0+, Android OS 5.0+ |
| Operating temperature | From -10°C to 45°C |
| Operating humidity | From 10% to 90% |
| Usage environment | Domestic only |
| Dimensions | 120 x 59 x 83.9 mm |
| Weight | 435 g |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |