-
−1%
OnePlus Watch 3 27 cm (1.5") AMOLED digital touchscreen GPS
OnePlus Watch 3 27 cm (1.5") AMOLED digital touchscreen GPS
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Running dynamics | Yes |
| Music control | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Recommended activity | Rowing, Running, Swimming, Skiing, Elliptical, Badminton, Cycling, Tennis, Walking |
| Alarm clock | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Timer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Automatic daily activity detection | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Barometer | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Band material | Rubber |
| Band colour | Green |
| Market positioning | Smartwatch |
| Water resistance | 5 ATM |
| Wrist size range | 140 - 210 mm |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Watch case size | 46 mm |
| Shape | Round |
| Watch case material | Stainless steel |
| Watch case colour | Silver, Titanium |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 16 day(s) |
| Thickness | 11,75 mm |
| Weight | 49.7 g |
| Depth | 46.6 mm |
| Width | 47,6 mm |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Processor model | Snapdragon W5 Gen 1 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in camera | No |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging base | Yes |
| Manual | Yes |
| Display diagonal | 3.81 cm (1.5") |
| Colour display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Display type | Digital |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a, 802.11g |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |