Mibro Lite 3 Dark Grey
Mibro Lite 3 Dark Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Mibro |
| Weight | 0.2 kg. |
| Depth | 0.11 m. |
| Width | 0.07 m. |
| Height | 0.186 m. |
| Type | Smartwatch |
| Compatibility | iOS and Android, iOS and Android |
| Housing material | Metal |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | None |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | None |
| WAT06 GPS Navigation | None |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | None |
| WAT01 Battery operation | Up to 12 days |
| Battery operation | Up to 12 days |
| Weight | 53.2 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | No information |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | None |
| Alarm clock | There is |
| NFC | None |
| Built-in speakers | There is |
| Built-in microphone | There is |
| Playing music | There is |
| Memory card | None |
| Operating system | No information |
| Body shape | Round |
| Case size | 49.3 x 44.8 x 11.2 |
| Body color | Gray |
| Touchscreen display | There is |
| Screen resolution | 360x360 |
| Display type | AMOLED |
| Strap material | Leather/Silicone |
| Strap length | 246 |
| Housing protection standard | 2 ATM |
| Processor | No information |
| Number of cores | No information |
| Processor frequency | No information |
| Random Access Memory (RAM) | No information |
| Mobile data | None |
| SIM card type | None |
| Contactless payments | None |
| Blood pressure monitor | None |
| Charging time | No information |
| Charging type | Magnetic charging |
| Display width | M (35-40mm) |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | No information |
| Barometer | No information |
| WAT03 Call function | None |
| Pedometer | There is |
| Design | Universal |
| Body temperature meter | None |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| GeneralModel | Mibro Watch Lite 3 |
| Control type | Buttons / Touch-sensitive |
| Width | 44.8mm |
| Height | 49.3mm |
| Thickness | 11.2mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Strap color | Brown |
| Activity monitoring | There is |
| Blood oxygen level sensor | There is |
| Call notification | There is |
| SMS notification | There is |
| Workout tracking | There is |
| Stress level tracking | No information |