Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 5
business days
| Brand | Huawei |
| Weight | 0.32 kg. |
| Depth | 0.12 m. |
| Width | 0.068 m. |
| Height | 0.122 m. |
| Type | Smartwatch |
| Compatibility | iOS and Android, iOS and Android |
| Housing material | Stainless steel |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | None |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | None |
| WAT06 GPS Navigation | There is |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | Bluetooth |
| WAT01 Battery operation | Up to 14 days |
| Battery operation | Up to 14 days |
| Weight | 48 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | None |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | No information |
| Alarm clock | There is |
| NFC | There is |
| Built-in speakers | There is |
| Built-in microphone | There is |
| Playing music | There is |
| Memory card | None |
| Operating system | Harmony OS 4.0 |
| Body shape | Round |
| Case size | 46 x 46 x 10.9 |
| Body color | Dark gray |
| Touchscreen display | There is |
| Screen resolution | 466 x 466 |
| Display type | AMOLED |
| Glass type | 3D curved glass |
| Strap material | Stainless steel |
| Type of fastening | 22mm Quick release |
| Strap length | No information |
| Housing protection standard | 5 ATM |
| Processor | No information |
| Number of cores | No information |
| Processor frequency | No information |
| Random Access Memory (RAM) | No information |
| Mobile data | None |
| SIM card type | None |
| Contactless payments | None |
| Blood pressure monitor | None |
| Charging time | 1 |
| Battery capacity | 521 |
| Charging type | Wireless charging |
| Display width | XL (> 46 mm) |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | There is |
| Barometer | There is |
| WAT03 Call function | There is |
| Pedometer | There is |
| Smartwatch series | Huawei Watch GT 4 |
| Design | Universal |
| Body temperature meter | There is |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| GeneralModel | Huawei Watch GT 4 46mm |