- In stock
Huawei WATCH 5 3.51 cm (1.38") 46 mm Digital 466 x 466 pixels Touchscreen Purple GPS (satellite)
Huawei WATCH 5 3.51 cm (1.38") 46 mm Digital 466 x 466 pixels Touchscreen Purple GPS (satellite)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Blood pressure monitor | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Vibrating motor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Calendar | Yes |
| Thermometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Wrist size range | 140 - 210 mm |
| Water resistance | 5 ATM |
| Shape | Round |
| Removable strap | Yes |
| Band colour | Purple |
| Protection features | Splash proof, Waterproof |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case colour | Purple |
| Watch case size | 46 mm |
| Watch case material | Ceramic, Titanium |
| Battery life (max) | 288 h |
| Battery capacity | 867 mAh |
| Battery life | 4.5 day(s) |
| Charging time | 1.66 h |
| Wireless charging | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Band width | 2.2 cm |
| Dimensions (WxDxH) | 46 x 11.3 x 36 mm |
| Weight | 58 g |
| SIM card type | eSIM |
| Mobile network connection | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS 16, iOS 14, iOS 14, iOS 15, Android 13.0, Android 11.0, Android 14.0, Android 12.0, iOS 13, iOS 13, Android 10.0, Android 10.0 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Display type | Digital |
| Display diagonal | 3.51 cm (1.38") |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | No |
| Wi-Fi | No |