- In stock.
Garett Kids 4G Black
Garett Kids 4G Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Garrett |
| Weight | 0.198 kg. |
| Depth | 0.156 m. |
| Width | 0.096 m. |
| Height | 0.046 m. |
| Type | Smartwatch |
| Compatibility | iOS and Android, iOS and Android |
| Housing material | Plastic |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | There is |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | There is |
| WAT06 GPS Navigation | There is |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | None |
| Battery operation | No information |
| Weight | 50 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | 8 |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | There is |
| Alarm clock | There is |
| NFC | None |
| Built-in speakers | There is |
| Built-in microphone | There is |
| Playing music | None |
| Memory card | None |
| Operating system | Android 8.1 |
| Body shape | Square |
| Case size | 49.2 x 40.3 x 14.8 |
| Body color | Black |
| Touchscreen display | There is |
| Screen resolution | 240x280 |
| Display type | IPS |
| Glass type | 2.5D |
| Strap material | Rubber |
| Type of fastening | No information |
| Strap length | 120-170 |
| Housing protection standard | IP67 |
| Number of cores | 2 |
| Processor frequency | 1.3GHz |
| Random Access Memory (RAM) | 1024MB |
| Mobile data | 4G |
| SIM card type | None |
| Contactless payments | None |
| Blood pressure monitor | None |
| Charging time | No information |
| Battery capacity | 650 |
| Charging type | No information |
| Display width | L (41-45mm) |
| Accelerometer | No information |
| Gyroscope | No information |
| Barometer | No information |
| WAT03 Call function | There is |
| Step counter | There is |
| Design | Children's |
| Body temperature meter | There is |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| GeneralModel | Garett Kids 4G |
| Control type | Buttons / Touch-sensitive |
| Width | 40.3mm |
| Height | 49.2mm |
| Thickness | 14.8mm |
| Strap color | Black |
| Removable strap | There is |
| Activity monitoring | None |
| Blood oxygen level sensor | There is |
| Electronic compass | No information |
| Call notification | There is |
| SMS notification | There is |
| Workout tracking | None |
| Stress level tracking | No information |