Amazfit Cheetah Champagne
Amazfit Cheetah Champagne
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Amazfit |
| Weight | 0.13 kg. |
| Depth | 0.114 m. |
| Width | 0.074 m. |
| Height | 0.112 m. |
| Type | Smartwatch |
| Compatibility | iOS and Android, Android 7.0+; iOS 12.0+ |
| Housing material | Aluminum |
| WAT07 Waterproof case | There is |
| Vibration function | There is |
| Camera | None |
| Bluetooth | There is |
| Wi-Fi | There is |
| WAT06 GPS Navigation | There is |
| Smart notification feature | There is |
| WAT04 Heart rate monitor | There is |
| WAT05 Sleep Tracking | There is |
| Headphone connection option | Bluetooth |
| WAT01 Battery operation | Up to 8 days |
| Battery operation | Up to 8 days |
| Weight | 25 |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| WAT02 Built-in memory capacity | No information |
| Calorie calculator | There is |
| Smartphone camera control | None |
| Alarm clock | No information |
| NFC | None |
| Built-in speakers | None |
| Built-in microphone | None |
| Playing music | There is |
| Memory card | None |
| Operating system | Zepp OS |
| Body shape | Square |
| Case size | 44 x 38.7 x 9.9 |
| Body color | Beige |
| Touchscreen display | There is |
| Screen resolution | 390x450 |
| Display type | AMOLED |
| Glass type | Tempered glass / Anti-fingerprint coating |
| Strap material | Silicone |
| Type of fastening | No information |
| Strap length | 140-205 |
| Housing protection standard | 5 ATM |
| Processor | No information |
| Number of cores | No information |
| Processor frequency | No information |
| Random Access Memory (RAM) | No information |
| Mobile data | None |
| SIM card type | None |
| Contactless payments | None |
| Blood pressure monitor | None |
| Charging time | 2 |
| Battery capacity | 240 |
| Charging type | Magnetic charging |
| Display width | M (35-40mm) |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | There is |
| Barometer | There is |
| WAT03 Call function | None |
| Step counter | There is |
| Design | Universal |
| Body temperature meter | None |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Control type | Buttons / Touch-sensitive |
| Width | 38.7mm |
| Height | 44 mm |
| Thickness | 9.9mm |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Strap color | White |
| Removable strap | There is |
| Wireless charging | None |
| Blood oxygen level sensor | There is |
| Electronic compass | No information |
| Workout tracking | There is |
| Stress level tracking | There is |