Yale Smoke Sensor Air-sampling detector Interconnectable Wireless connection
Yale Smoke Sensor Air-sampling detector Interconnectable Wireless connection
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mobile app support | Yes |
| Interconnectable | Yes |
| Detector type | Air-sampling detector |
| Wireless connection | Yes |
| Product colour | White, Grey |
| Easy to install | Yes |
| False alarm protection | Yes |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mounting type | Surface-mounted |
| Alarm decibels | 85 dB |
| Maximum range | 1000 m |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Compatible battery sizes | CR123A, CR2 |
| Power source | Battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery technology | Lithium |
| Depth | 40.3 mm |
| Weight | 210 g |
| Height | 131.8 mm |
| Width | 131.8 mm |
| Screws included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |