-
−7%
Shelly Bypass Add-On for Shelly 1L and DIMMER2
Shelly Bypass Add-On for Shelly 1L and DIMMER2
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
Shelly Bypass is required for Shelly devices that do not need a neutral wire to operate if the load they switch is less than 20 watts at 240 VAC. It is compatible with Shelly 1L and Shelly Dimmer 2 and will find its use in residential buildings, hotels, offices, small stores, restaurants, gas stations, etc.

| Manufacturer | Shelly |
|---|---|
| Name | Bypass |
| Color | white |
| Compatibility | Shelly 1L, Shelly Dimmer 2 |
| Dimensions | 39 x 23 x 13 mm |
| Material | Plastic |
| Ambient temperature | -20° C to 70° C |
| Humidity | 30% to 70% relative humidity |
| Max altitude | 2000 m |
| Operating voltage | 230 VAC |
| Power consumption | 4 W |
| Gamintojas | Shelly |
| Net weight | 6 g. |
| Box width | 4,00 cm. |
| Box height | 2,00 cm. |
| Box length | 4,50 cm. |
| Gross weight | 20 g. |
| Category | Mounting accessories |