- In stock
REFRIGERATOR RB53DG706CB1EO SMG
REFRIGERATOR RB53DG706CB1EO SMG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SAMSUNG, Samsung |
| Model | RB53DG706CB1EO |
| Height | 203 cm, 2030 mm. |
| Width | 75.9 cm, 759 mm. |
| Depth | 71.1 cm |
| Weight | 111 kg, 116.4 kg. |
| Color | Black color |
| Refrigerator type | Freezer at the bottom |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 199 kWh |
| Total refrigerator capacity | 538 liters |
| Useful refrigerator capacity | 370 liters |
| Freezer usable capacity | 168 liters |
| Noise level | 35 dB |
| Number of freezer drawers | 2 |
| Automatic defrosting | Yes |
| Number of shelves | 4 |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Screen | No |
| Shelving material | Tempered glass. Near 0 °C temperature zone - Yes. Freezing capacity, kg/24h - 8 |
| Lighting type | LED |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Safe time in case of power outage | 15 hours |
| Water and ice maker | No |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 711 mm. |
| Country of manufacture | TH |