- In stock
Refrigerator RB38C7B6D12/EF SMG
Refrigerator RB38C7B6D12/EF SMG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | SAMSUNG, Samsung |
| Model | RB38C7B6D12/EF |
| Height | 203 cm, 2030 mm. |
| Width | 59.5 cm, 595 mm. |
| Depth | 65.8 cm |
| Weight | 79 kg, 81 kg. |
| Color | White color |
| Refrigerator type | Bottom freezer |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 211 kWh |
| Total refrigerator capacity | 390 liters |
| Useful refrigerator capacity | 276 liters |
| Freezer usable capacity | 114 liters |
| Noise level | 35 dB |
| Number of freezer drawers | 3 |
| Automatic defrosting | Yes |
| Number of shelves | 4 |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Screen | No |
| Shelving material | Tempered glass. Near 0 °C temperature zone - Yes |
| Quick freezing | Yes. Freezing capacity, kg/24h- 8 |
| Lighting type | LED |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Safe time in case of power outage | 9 hours |
| Management | Electronic |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 658 mm. |
| Country of manufacture | PL |