- In stock
Refrigerator AEG ORC8M361EL
Refrigerator AEG ORC8M361EL
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | AEG |
| Mounting type | Freestanding |
| Type | Fridge with bottom freezer |
| Type of refrigeration technology | Full no frost |
| Standardized width | 60cm |
| Height | 201 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 65 cm |
| Color | Black |
| Cool drawer | Near 0°C zone |
| Energy efficiency class | E |
| Converting a freezer to a refrigerator | No |
| Management | External touch control LCD |
| Annual energy consumption | 250 kWh |
| Useful refrigerator capacity | 266 liters |
| Useful freezer capacity | 101 liters |
| Moisture retention technology | Yes |
| Soft door closing | No |
| Metalized back wall | Yes |
| Door handle | No |
| Humidity-controlled fruit/vegetable drawer | Yes |
| Ice cube generator | No |
| Compressor type | Inverter |
| Fan | Yes |
| Air purification filter | No |
| Bottle shelf | None |
| Lighting | LED |
| Holiday function | Yes |
| Individual arrangement of shelves in the doors | Yes |
| Rapid cooling in the refrigerator | Yes |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Number of freezer drawers/shelves | 3 |
| Fast freeze function in the freezer | Yes |
| Freezing capacity in 24 hours | 8 kg/24 hours |
| Noise level | 38 dB |
| Sound level class | C |
| Climate class | SN-N-ST-T |
| Standardized height | 205 cm |
| Wi-Fi | No |