Gorenje RK4182PW4 fridge-freezer Freestanding 269 L E White
Gorenje RK4182PW4 fridge-freezer Freestanding 269 L E White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Freestanding |
| Inverter technology | Yes |
| Refrigerating medium | R600A |
| Door hinge | Right |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Built-in display | No |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 210 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 1800 mm |
| Depth | 557 mm |
| Width | 550 mm |
| Weight | 53 kg |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Total net capacity | 269 L |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Climate class | N-ST |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 71 L |
| Automatic defrost (freezer) | No |
| Freezer interior light | No |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezing capacity | 3.2 kg/24h |
| Door open alarm | No |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Fridge net capacity | 198 L |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Do not open or attempt to repair components containing refrigerants., Avoid storing near sources of heat and fire., Product not suitable for outdoor use or exposure to extreme weather conditions. |