- In stock
Electrolux ENS6TE19S fridge-freezer Built-in 274 L E White
Electrolux ENS6TE19S fridge-freezer Built-in 274 L E White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Touch |
| Door hinge | Right |
| Product colour | White |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 2 |
| Reversible doors | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Custom panel-ready | No |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Built-in display | Yes |
| Display placement | Inside |
| AC input voltage | 230-240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 213 kWh |
| Energy efficiency class | E |
| Depth | 549 mm |
| Width | 548 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Height | 1884 mm |
| Installation compartment height | 189.4 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Total net capacity | 278 L |
| Noise level | 36 dB |
| Climate class | SN-T |
| Icemaker | No |
| Noise emission class | C |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezing capacity | 5 kg/24h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Storage time during power failure | 9.5 h |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer net capacity | 62 L |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Freezer position | Top-placed |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge net capacity | 216 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Number of removable shelves | 5 |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Fridge interior light | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Super Cool function | Yes |
| Lamp type | LED |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Egg tray | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Door bottle retainer | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Installation should be carried out by a qualified professional., Do not dismantle the appliance yourself. |
| Fresh zone compartment | Yes |