- In stock
ELECTROLUX ENS3SE18S fridge-freezer
ELECTROLUX ENS3SE18S fridge-freezer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge | Right |
| Appliance placement | Built-in |
| Control type | Touch |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 115 W |
| Annual energy consumption | 216 kWh |
| Width | 560 mm |
| Depth | 541 mm |
| Height | 1763 mm |
| Noise emission class | C |
| Total net capacity | 179 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezing capacity | 3.2 kg/24h |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Door open alarm | Yes |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge net capacity | 264 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Fridge door balconies | 3 |
| Warnings | Do not dismantle the appliance yourself., The appliance contains substances hazardous to the environment; do not dispose of in the regular rubbish bin., Installation should be carried out by a qualified professional. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2357229 |