- In stock
Bosch Serie 6 KIS87AFE0 fridge-freezer Built-in 272 L E White
Bosch Serie 6 KIS87AFE0 fridge-freezer Built-in 272 L E White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Product colour | White |
| Appliance placement | Built-in |
| Number of compressors | 1 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Annual energy consumption | 207 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | E |
| Connected load | 90 W |
| Weight | 63.6 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Height | 1772 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment height | 177.5 cm |
| Depth | 545 mm |
| Width | 558 mm |
| Noise level | 36 dB |
| Climate class | SN-T |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Total net capacity | 272 L |
| Noise emission class | C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| No Frost (freezer) | No |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 26 h |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer net capacity | 63 L |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Temperature alarm | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Fridge interior light | Yes |
| Fridge net capacity | 209 L |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No Frost (fridge) | No |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas, GHS09: Environmental hazard |
| Warnings | Do not dismantle the appliance yourself., The appliance contains substances hazardous to the environment; do not dispose of in the regular rubbish bin., Installation should be carried out by a qualified professional. |