- In stock
Bosch Serie 4 KMC85LBEA side-by-side refrigerator Freestanding 547 L E Black
Bosch Serie 4 KMC85LBEA side-by-side refrigerator Freestanding 547 L E Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Product design | Multi door |
| Display placement | On door |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Control type | Touch |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of doors | 4 door(s) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Shelves material | Glass |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 322 kWh |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 668 mm |
| Width | 855 mm |
| Height | 1895 mm |
| Weight | 115.3 kg |
| Noise level | 38 dB |
| Water dispenser | No |
| Noise emission class | C |
| Total gross capacity | 547 L |
| Climate class | SN-T |
| Inverter technology | Yes |
| Ice dispenser | No |
| Total net capacity | 547 L |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Holiday function | No |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Freezer number of shelves/baskets | 8 |
| Freezer net capacity | 223 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer number of doors | 2 |
| Freezing capacity | 15 kg/24h |
| Freezer number of compressors | 1 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Cord length | 2.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Bottle rack | No |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Super Cool function | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge interior light | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Anti-bacterial compartment | No |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge net capacity | 324 L |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Electronic control | Yes |
| Warnings | Product not suitable for outdoor use or exposure to extreme weather conditions., Avoid storing near sources of heat and fire., Do not open or attempt to repair components containing refrigerants. |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Bosch technologies (food storage) | VitaFresh XXL, SuperFreeze, SuperCooling |
| Fresh zone compartment | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1625991 |