- In stock
Bosch Serie 4 KGN56XLEB fridge-freezer Freestanding 508 L E Stainless steel
Bosch Serie 4 KGN56XLEB fridge-freezer Freestanding 508 L E Stainless steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Door hinge | Right |
| Shelves material | Glass |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Appliance placement | Freestanding |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | E |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Annual energy consumption | 262 kWh |
| Current | 10 A |
| Width | 800 mm |
| Weight | 90.8 kg |
| Depth | 700 mm |
| Height | 1930 mm |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| ECO mode | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Total net capacity | 508 L |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | No |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Storage time during power failure | 22 h |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer net capacity | 108 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Ice cube tray | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Egg tray | Yes |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge net capacity | 400 L |
| Door bottle balcony | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Warnings | Do not open or attempt to repair components containing refrigerants. |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 682142 |