- In stock
Bosch Serie 4 KGN49OCAF fridge-freezer Freestanding 311 L A Anthracite
Bosch Serie 4 KGN49OCAF fridge-freezer Freestanding 311 L A Anthracite
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | Anthracite |
| Shelves material | Tempered glass |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Inverter technology | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Adjustable shelves | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door opening angle | 125° |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Annual energy consumption | 122 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 41 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight | 109.4 kg |
| Height | 2030 mm |
| Width | 700 mm |
| Depth | 667 mm |
| Width with door open | 132 cm |
| Icemaker | No |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| ECO mode | No |
| Climate class | ST-T |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Noise level | 29 dB |
| Total net capacity | 311 L |
| Noise emission class | A |
| Storage time during power failure | 21 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 129 L |
| Freezing capacity | 11.5 kg/24h |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Low Frost system | No |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge net capacity | 311 L |
| Fridge interior light | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Lamp type | LED |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Super Cool function | Yes |
| Number of egg trays | 8 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2049818 |