- In stock
-
−18%
Adler AD 8097 Freestanding under-counter refrigerator Black
Adler AD 8097 Freestanding under-counter refrigerator Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Product type | Refrigerator |
| Adjustable feet | Yes |
| Oven control type | Rotary |
| Manual defrosting | Yes |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 220-240 V |
| Height | 632 mm |
| Width | 470 mm |
| Depth | 450 mm |
| Weight | 15.5 kg |
| Annual energy consumption | 81 kWh |
| Energy efficiency class | E |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge door balconies | 2 |
| Fridge net capacity | 58 l |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Warnings | Avoid storing near sources of heat and fire., Product not suitable for outdoor use or exposure to extreme weather conditions., Do not open or attempt to repair components containing refrigerants. |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2235457 |