Singer C430 sewing machine, electronic, white
Singer C430 sewing machine, electronic, white






Singer C430 sewing machine, electronic, white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| LED backlight | Yes |
| Control type | Rotary |
| Product colour | White |
| Number of needle positions | 2 |
| Free arm | Yes |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Buttonhole type | 13 One-step |
| Number of stitch patterns | 800 |
| Automatic buttonhole | Yes |
| Power supply type | Electric |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | Cable |
| Weight | 9 kg |
| Height | 220 mm |
| Width | 380 mm |
| Pouch | Yes |
| Screwdriver included | Yes |
| Needle set included | Yes |
| Spool pin felt pads included | Yes |
| Sewing machine accessories included | Zipper foot, Buttonhole foot |
| DFU / User manual | Yes |
| Number of elements | 24 |