5 mm thread width and 21 thread pattern. Blue/white color, dimensions 385x190x290 mm, including buttonhole foot.
5 mm thread width and 21 thread pattern. Blue/white color, dimensions 385x190x290 mm, including buttonhole foot.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Singer 3221 Automatic is a reliable electromechanical sewing machine designed for versatility. With a free arm and rotary control system, it is ideal for a variety of sewing jobs.
Features | |
|---|---|
| Type | Automatic sewing machine |
| Thread width | 5mm |
| Product color | Blue, White |
| Button hole type | Step 1 |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Loose sleeve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Number of thread patterns | 21 |
Power | |
| Power supply type | Electromechanical |
Weight and dimensions | |
| Width | 385 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 290 mm |
Package contents | |
| Sewing machine accessories included in the kit | Buttonhole foot, Cover |