The ŁUCZNIK TERESA sewing machine has 34 stitch programs, a maximum thread length of 4.5 mm and a width of 5 mm. It is equipped with a pedal, an automatic buttonhole function, an integrated light and various sewing accessories.
The ŁUCZNIK TERESA sewing machine has 34 stitch programs, a maximum thread length of 4.5 mm and a width of 5 mm. It is equipped with a pedal, an automatic buttonhole function, an integrated light and various sewing accessories.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The ŁUCZNIK TERESA sewing machine has 34 sewing programs, a maximum thread length of 4.5 mm and a width of 5 mm. It includes a foot control pedal, automatic buttonhole function and integrated lighting, as well as various accessories for sewing.
Features | |
|---|---|
| Thread length | 4.5 mm |
| Foot control pedal | Yes |
| Number of thread patterns | 6 |
| Thread width | 5mm |
| Free handle | Yes |
| Needle wrapper included | Yes |
| Automatic buttonhole | Yes |
| Adjustable thread length | Yes |
| Silent activity | Yes |
| Display | No |
| Variable speed | Yes |
| Product color | Purple, White |
| Integrated lighting | Yes |
| Reverse sewing | Yes |
| Control type | Knob |
| LED indicators | Yes |
| Number of programs | 34 |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Type | Mechanical |
| Handle(s) | Yes |
| Maintenance maintenance | Yes |
| Threads for elastic fabrics | Yes |
Power | |
| Power | 70W |
| Power supply type | Electric |
Weight and dimensions | |
| Weight | 7.6 kg |
| Width | 190 mm |
| Height | 300mm |
| Depth | 400mm |
Package contents | |
| Needle set included | Yes |
| Sewing machine accessories included | Spare needle, foot controller, oil, button sewing foot, zipper foot, thread ripper, twin needle, universal foot, guide, screwdriver |