Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Brother X14S is a semi-automatic sewing machine with an electromechanical motor, free arm and foot control pedal for convenient use.
Technical specifications: Power supply type - electromechanical, weight - 5.7 kg, dimensions - 150 mm x 310 mm x 390 mm.
Features | |
|---|---|
| Button hole type | 4 steps |
| Product color | White |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Type | Semi-automatic sewing machine |
| Control type | Rotary, touch |
| Integrated light | Yes |
| Number of sewing patterns | 14 |
| Sewing width | 5mm |
| Sewing length | 4mm |
| Food supply type | 6 points |
| Number of buttonholes | 1 |
| Foot control pedals | Yes |
| Loose sleeve | Yes |
Power | |
| Power supply type | Electromechanical |
Weight and dimensions | |
| Width | 150mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Height | 310mm |
| Depth | 390 mm |