Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Brother HF37 is an automatic sewing machine that is ideal for a variety of sewing tasks. Its compact design and user-friendly interface make it perfect for both home and professional use.
Sewing speed: 800 stitches per minute. Integrated light improves visibility in low light conditions.
Features | |
|---|---|
| Number of included feet | 6 |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Button hole type | Step 1 |
| Product color | White |
| Thread width | 7 mm |
| Automatic buttonhole | Yes |
| Automatic needle wrapping | Yes |
| Thread length | 4mm |
| Screen | LED |
| Number of thread patterns | 37 |
| Sewing speed | 800 SPM |
| Type | Automatic sewing machine |
| Integrated light | Yes |
| Free hand | Yes |
Power | |
| Power consumption (average) | 51 W |
| Power supply type | Electric |
Weight and dimensions | |
| Depth | 160mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Width | 380mm |
| Height | 290 mm |