Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Lindy KVM Extender Combo allows your USB keyboard/mouse and VGA monitor to be connected up to 300m away from your USB equipped computer using standard CAT5 or higher cable. A separate workstation can be connected to the remote receiver allowing the operator to switch between local and remote PCs.
| Summary | Lindy 300m CAT5 KVM Extender Combo, USB and VGA. Keyboard port type: PS/2, Mouse port type: PS/2, Video port type: VGA. Maximum resolution: 1920 x 1080 pixels. Product colour: Black. Input voltage: 5 V |
| Vendor Homepage | https://www.lindy.co.uk/kvm-c6/300m-cat5-kvm-extender-combo-usb-vga-p7392 |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.205 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Audio connections | No |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard port type | PS/2 |
| Mouse port type | PS/2 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Video port type | VGA |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Input voltage | 5 V |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Model | 39378 |
| Model name | 300m CAT5 KVM Extender Combo, USB and VGA |
| Unit Calculated Volume | 0.005023 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.79 kg |