Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Smart. Secure. Easy.
Always Know What Matters Most to You.
Pan/Tilt AI Home Security Wi-Fi Camera
Razor-Sharp 3K 5MP View
Record all of life's wonderful moments with the realistic 3K 5MP. Zoom to see the sharp views.
Smart AI Detection and Notification
Smart AI identifies people, pets, and vehicles while recognizing a baby crying and other sounds, notifying users as needed.
Motion Detection and Notifications
Customizable Your Activity Zones to Know What Matters
Control what alerts you receive by creating multiple custom activity zones around areas that matter.
Pan/Tilt View
Get detailed look at your room
A wide range of coverage to capture every moment.
Precise Smart Motion Tracking
Always Know What Matters Most to You
When motion activity is detected, tracks and follows the subject to keep it within view.
Flexible Storage Choices
Save recorded videos on the microSD Card†(up to 512 GB) or by using Tapo Care‡ cloud storage services.
Two-Way Audio
Use crisp two-way audio to communicate with nosy roommates, family, or even mischievous pets.
Protect Your Privacy from the Very Beginning
Set customizable block zones to keep certain spaces from being recorded so you never need to worry about personal moments being leaked.
Filter out any personal spaces, like your bed, and only record areas that require monitoring such as doorways and windows to ensure your privacy remains just that—private.
Tapo Sharing
Funny Clips
To share funny records with your families or guests.
| Summary | TP-Link Tapo Pan/Tilt AI Home Security Wi-Fi Camera SPEC: 3K 5MP (2880×1620), 2.4 GHz, Horizontal 360º. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/Desk, Product colour: White, Form factor: Bulb. Field of view (FOV) angle: 88°, Lens viewing angle, horizontal: 75°, Lens viewing angle, vertical: 41°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Focal length range: 4 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/home-networking/cloud-camera/tapo-c230/#overview |
| Unit Box Height | 0.11 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Form factor | Bulb |
| Mounting type | Ceiling/Desk |
| Product colour | White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Field of view (FOV) angle | 88 ° |
| Lens viewing angle, diagonal | 88 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 75 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 41 ° |
| Pan range | 0 - 340 ° |
| Tilt angle range | 0 - 69 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 4 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Minimum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | No |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 12 m |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | DNR |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Supported graphics resolutions | 2880 x 1620 |
| Supported video modes | 1620p |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Audio formats supported | RTSP |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Live view | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, ICMP, DNS, NTP, HTTPS, TCP, UDP |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Built-in siren | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Line crossing detection/Pet detection/Vehicle detection |
| Security algorithms | 128-bit AES/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Siren noise level | 99 dB |
| Video motion detection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| DC output current | 0.6 A |
| DC output voltage | 9 |
| Power consumption (max) | 5.7 W |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Power source type | AC,DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cable length | 3 m |
| Depth | 86.8 mm |
| Height | 117.7 mm |
| Weight | 190 g |
| Width | 85.4 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 430 g |
| Package width | 160 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Packaging content | Tapo C230 Camera Power Adapter Quick Start Guide Mounting Anchors Mounting Screws Mounting Template Camera Base |
| Model name | Tapo C230 |
| Units per Shipping Box | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.003875 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.458 kg |