- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Secure. Smart. Easy.
Watch Over What
Matters Most.
Pan/Tilt Home Security Wi-Fi Camera
Razor-Sharp 2K 3MP View
Record all of life's wonderful moments with the stunning 2K ultra-clear lens. You'll never miss out on those finer details.
Baby Crying Detection with Advanced Night Vision
Your second eyes and ears
Embedded with advanced night vision and baby crying detection, the Tapo Cam reinforces your baby care around the clock.
Person and Motion Detection
Receive instant notifications when a person or motion is detected. You can also set up customizable motion detection areas to only let what matters alert you.
Precise Motion Tracking
Keep an Eye on the Action
When motion activity is detected, tracks and follows the subject to keep it within view.
Two-Way Audio
Use crisp two-way audio to communicate with nosy roommates, family, or even mischievous pets.
Protect Your Privacy
from the Very Beginning
Privacy Zone
Set customizable block zones to keep certain spaces from being recorded so you never need to worry about personal moments being leaked.
Tapo Sharing
Funny Clips
Share precious moments with your family or guests.
Tapo Devices
Share your Tapo security devices with your family or guests.
Flexible Storage
Options
Save recorded video on a microSD Card(up to 512 GB) or by using Tapo Care cloud storage services.
| Summary | TP-Link Tapo Pan/Tilt Home Security Wi-Fi Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: Black, Form factor: Spherical. Lens viewing angle, horizontal: 360°, Lens viewing angle, vertical: 114°. Optical sensor size: 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8"). Fixed focal length: 3.83 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/cloud-camera/tapo-c211/ |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Form factor | Spherical |
| LED indicators | System |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 360 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 114 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Fixed focal length | 3.83 mm |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 9.14 m |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| DC-in jack | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC output current | 0.6 A |
| DC output voltage | 9 |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Cable length | 3 m |
| Depth | 85 mm |
| Height | 117.7 mm |
| Width | 86.6 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 440 g |
| Package width | 160 mm |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Model | TAPO C211 |
| Units per Shipping Box | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.003917 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.513 kg |