Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | TP-Link Tapo C202. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/Desk, Product colour: Black, White, Form factor: Spherical. Lens viewing angle, horizontal: 88.11°, Lens viewing angle, vertical: 46.65°, Lens viewing angle, diagonal: 107.52°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8"). Focal length range: 3.83 mm, Fixed focal length: 4 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/sg/home-networking/cloud-camera/tapo-c202/ |
| Unit Box Height | 0.17 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Spherical |
| Mounting type | Ceiling/Desk |
| Product colour | Black/White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 107.52 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 88.11 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 46.65 ° |
| Pan range | 0 - 340 ° |
| Tilt angle range | 0 - 70 ° |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Focal length range | 3.83 mm |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Number of lenses | 1 |
| Zoom capability | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Night vision | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video compression formats | H.264 |
| Audio detection | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in siren | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Siren noise level | 90 dB |
| Video motion detection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Reset button | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Number of cameras | 1 |
| Packaging content | Tapo C200C Camera Power Adapter Quick Start Guide Mounting Screws Mounting Template Mounting Anchors |
| Screws included | Yes |
| Model name | TAPO C202 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00289 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |