Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Driven by industry-leading technology, Dahua Wireless Series network cameras are highly precise and easy to install, producing high-quality images.
They have strong wireless connection capabilities and do not require network cables, eliminating the need for a professional construction team. This series of cost-effective cameras supports local storage and is dustproof and waterproof. It is ideal for small and medium-sized scenes such as retail stores, homes, and other small and medium-sized enterprises.
| Summary | Dahua Technology KIT/BF4CP-4G-XL/M0508. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Wall, Product colour: White, Form factor: Bullet. Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 122.5°, Lens viewing angle, vertical: 66°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Fixed focal length: 2.1 mm |
| Vendor Homepage | https://dahua.ch/product/apollo-bullet-c1/ |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.22 |
| Unit Box Width | 0.33 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Lens viewing angle, diagonal | 144.5 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 122.5 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 66 ° |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | -60 - 0 ° |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 2.1 mm |
| Fixed focus | Yes |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Number of lenses | 1 |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Bit rate | 32 - 4096 |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Audio codecs | G.711a; G.711Mu; PCM |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| USB port | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Vehicle detection |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power source type | Battery,Solar |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Diameter | 85 mm |
| Height | 186.5 mm |
| Weight | 370 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | KIT/BF4CP-4G0210BXL/M0508 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.00759 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.46 kg |