- New
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
8 - 10
business days
The Active Defense series of small PT cameras raises the bar on performance. After detecting an intrusion, it triggers sound and light alarms, and then instantly relays vital information on the intrusion to the mobile client, keeping you informed no matter where you are. It supports two-way talk, allowing you to communicate with people in front of the camera in real time. Additionally, it includes smart dual light that not only reduce light pollution, but also intelligently turn on when they are triggered by an event to assist the camera with capturing clear, full-color videos.
| Summary | Dahua Technology 3MP Outdoor Fixed-focal Wi-Fi Pan & Tilt Network Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Ceiling/Wall/Desk, Product colour: White, Form factor: Turret. Angle of rotation: 180°, Lens viewing angle, horizontal: 87°, Lens viewing angle, vertical: 49°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3.2 mm (1 / 3.2"). Fixed focal length: 2.8 mm |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/Outdoor-Camera/Picoo-Series/P3I-PV |
| Auto-tracking | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Product colour | White |
| Protection features | Rain proof/Weather resistant/Wind resistant |
| Angle of rotation | 180 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 101 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 87 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 49 ° |
| Pan range | 0 - 350 ° |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) (panoramic camera) | Yes |
| Optical sensor size | 1/3.2 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Fixed focus | Yes |
| Maximum aperture number | 2 |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2304 x 1296 |
| Supported video modes | 1296p |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Bit rate range | 80 - 4096 Kbit/s |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.726/PCM |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | RJ-45/WLAN |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Vehicle detection |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 11.1 W |
| Power consumption (typical) | 1.7 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Height | 135 mm |
| Length | 136 mm |
| Weight | 336 g |
| Width | 105 mm |
| Compliance certificates | CE/Electromagnetic Compatibility (EMC)/Low Voltage Directive (LVD) |
| AC adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Model name | 3MP Outdoor Fixed-focal Wi-Fi Pan & Tilt Network Camera |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.004499 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |