Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Secure. Smart. Easy
Watch Over What Matters Most
Pan/Tilt Home Security Wi-Fi Camera.
Razor-Sharp 2K 3MP View
Record all of life's wonderful moments with the stunning 2K ultra-clear lens. You'll never miss out on those finer details.
Baby Crying Detection with Advanced Night Vision
Your second eyes and ears
Embedded with advanced night vision and baby crying detection, the Tapo Cam reinforces your baby care around the clock.
Motion Detection and Notifications
Customize Your Activity Zones for Vital Alerts
Control what alerts you receive by creating multiple custom activity zones around areas that matter.
Precise Motion Tracking
Keep an Eye on the Action
When motion activity is detected, tracks and follows the subject to keep it within view.
Two-Way Audio
Use crisp two-way audio to communicate with nosy roommates, family, or even mischievous pets.
Protect Your Privacy from the Very Beginning
Privacy Zone
Set customizable block zones to keep certain spaces from being recorded so you never need to worry about personal moments being leaked.
Tapo Sharing
Funny Clips
Share precious moments with your family or guests.
Tapo Devices
Share your Tapo security devices with your family or guests.
Flexible Storage Options
Save recorded video on a microSD Card†(up to 512 GB) or by using Tapo Care‡ cloud storage services.
| Summary | TP-Link TC71. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: White, Form factor: Dome. Pan range: 0 - 360°. Optical sensor size: 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8"). Fixed focal length: 4 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/home-networking/cloud-camera/tc71/ |
| Unit Box Height | 0.11 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Auto-tracking | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Form factor | Dome |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 9 m |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Video recording | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Audio detection | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, ARP, ICMP ,DNS, NTP, HTTP, HTTPS, UDP, ONVIF, RTSP |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Privacy protection | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/HTTPS/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC output current | 0.6 A |
| DC output voltage | 9 |
| Power consumption (max) | 3.27 W |
| Power consumption (typical) | 1.78 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Cable length | 3 m |
| Depth | 85 mm |
| Height | 117.7 mm |
| Width | 86.5 mm |
| Compliance certificates | CE/EAC |
| Sustainability compliance | Yes |
| Anchors included | Yes |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Mounting template | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Model name | TC71 |
| Units per Shipping Box | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.003757 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.515 kg |