Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
100% Wire-Free, Goes Everywhere
Embrace total freedom with the C410's battery-powered, wire-free design.
Its versatility eliminates outlet constraints, enabling ultra-flexible indoor and outdoor security monitoring from anywhere.
Crisp, Clear Details with 2K Clarity
Sharper visuals in 2K resolution surpass standard 1080p.
Advanced exposure algorithms dynamically correct overexposed areas for continuous, high-quality imagery in real-time.
Full-Color View, Day and Night
Achieve crystal-clear visibility of intruders, even in complete darkness, thanks to the
large aperture lens and built-in spotlights. Capture vibrant color night vision up to 30 ft away for enhanced security.
Enduring Power for Continuous Security
With its built-in rechargeable battery, Tapo C410 reduces the frequency of recharges, providing up to 180 days of uninterrupted performance on a single charge.
365 Days of Endless Solar Power, Maintenance-Free
Enjoy a maintenance-free security experience with the Tapo Solar Panel (sold separately), ensuring uninterrupted power supply.
Adaptable Storage Solutions
Choose your preference from on-device microSD card sorage, or Tapo Care cloud service. Tailor your security to suit your needs.
Privacy First
We prioritize your data security and privacy. Tapo Cam employs encrypted video, two-factor authentication, a comprehensive data defense system, and more to ensure your family's privacy.
Features for Added Security and Convenience
Talk Through the Camera
Interact with guests or delivery carriers remotely through clear, two-way audio, offering convenience even when you're away.
Voice-Activated View
Compatible with Alexa and Google Assistant, Tapo C410 enables you to check on your backyard via voice commands.
Round-the-Clock Protection
Even during a storm, power outage, or Wi-Fi disruption, Tapo C410 continues to record, ensuring consistent security.
| Summary | TP-Link Tapo Smart Wire-Free Security Battery Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: White, Form factor: Bullet. Field of view (FOV) angle: 125°, Lens viewing angle, horizontal: 111°, Lens viewing angle, vertical: 56°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8"). Fixed focal length: 3.17 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/home-networking/cloud-camera/tapo-c410/ |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Built-in light | Yes |
| Certification | CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| Field of view (FOV) angle | 125 ° |
| Lens viewing angle, diagonal | 125 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 111 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 56 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 3.17 mm |
| Maximum aperture number | 1.65 |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 9.1 m |
| Frame rate | 15 fps |
| Image quality adjustment | DNR |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Supported video modes | 1080p |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Channel bandwidth | 2400 MHz |
| Ethernet LAN | No |
| Live view | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Built-in siren | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Siren noise level | 94 dB |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| DC output current | 1 A |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 2.12 W |
| Power consumption (typical) | 1.04 W |
| Power source type | Battery,DC,Solar |
| Rechargeable battery | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android 10/Android 10.0/Android 11.0/Android 12.0/Android 13.0/Android 5.0/Android 5.1/Android 6.0/Android 7.0/Android 7.1/Android 7.1.2/Android 8.0/Android 8.1/Android 9.0/iOS 11.0/iOS 11.4/iOS 12/iOS 13/iOS 13.4/iOS 14/iOS 14.5/iOS 15/iOS 16 |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 230 g |
| Package depth | 179.5 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package width | 146.5 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model name | TAPO C410 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00216 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |