Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Smart. Secure. Easy.
All-Round Protection with Vivid Colors
Outdoor Pan/Tilt Security Wi-Fi Camera
Brighter than Full-Color
TapoC520WS renders brighter images than other full-color night vision cameras with spotlights on due to its starlight sensor.
2K QHD Crystal Clear View
Now with 1.7 times more pixels than 1080p, providing clearer videos and more crisp photos.
Multiple AI Detection, All for Free!
Smart AI identifies people, pets, and vehicles, notifying users as needed. All are provided for free.
Customize Your Detection
Adjust the sensitivity of motion detection and set up activity zones/boundaries for your convenience. You can also turn on the patrol mode to keep the camera cruising between two customized points.
Reliable Networking, Flexible Connection
Dual powerful external antennas provides larger wireless coverage(up to 492 ft in open areas*) and more stable connection. You can also connect you're your camera to the network through the RJ45 Ethernet port.
Secure Local & Cloud Storage
Save recorded videos to a microSD card (up to 512 GB) or by using Tapo Care cloud services.
Enjoy 24/7 continuous recording and playback with a microSD card (up to 512 GB, equals to 680 hours of 2K QHD footage).
Receive rich notifications with snapshots, encrypted protection, data backups, and 30-day video clip history with Tapo Care cloud services.
IP66 Weatherproof
Offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios.
Smart Motion Tracking
Tracks motion with high-speed rotation to keep the object within the camera's view.
Two-Way Audio
Communicate directly with the outdoors for your convenience.
Multiple Installation Options
Use the mounting screws, template and loops to install on any wall, ceiling or pole for the perfect view—wherever you want.
Physical Privacy Mode
Maintains your privacy with the lens physically blocked by the housing.
Voice Activated
Enjoy your smart life and keep an eye on your vital areas with Alexa & Google Assistant supported.
| Summary | TP-Link Tapo Outdoor Pan/Tilt Security Wi-Fi Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling, Product colour: Black, White, Form factor: Dome. Lens viewing angle, horizontal: 360°, Lens viewing angle, vertical: 130°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Fixed focal length: 3.18 mm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/cloud-camera/tapo-c520ws/ |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Auto-tracking | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, RCM |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Form factor | Dome |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | Black/White |
| Lens viewing angle, horizontal | 360 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 130 ° |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 3.18 mm |
| Maximum aperture number | 1.61 |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Channel bandwidth | 2400 MHz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, DNS, HTTPS, TCP, UDP |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC output current | 0.85 A |
| DC output voltage | 9 |
| Power consumption (max) | 7.65 W |
| Power consumption (typical) | 3.75 W |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 123 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 123.8 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 780 g |
| Package width | 160 mm |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Model | Tapo C520WS |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.005735 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.917 kg |