8 MP resolution with 130 dB WDR technology ensures clear images in bright light. The camera has a built-in microphone, IP67 water and dust resistance, as well as deep learning for people and vehicle classification.
8 MP resolution with 130 dB WDR technology ensures clear images in bright light. The camera has a built-in microphone, IP67 water and dust resistance, as well as deep learning for people and vehicle classification.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
8 MP resolution with 130 dB WDR technology, ensuring clear images in strong backlight conditions. Key features: integrated microphone, IP67 water and dust resistance, deep learning technology for classifying people and vehicles.
Features | |
|---|---|
| Model | DS-2CD2387G2H-LIU (2.8mm) |
| Image sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max resolution | 3840 × 2160 |
| Min. lighting | 0.0008 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with white light |
| Shutter speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Lens type | Fixed focal length lens, 2.8mm |
| Focal Length FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 108.8°, vertical FOV 56.4°, diagonal FOV 134.3° |
| Image compression | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Audio compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X |
| Power source | 12 VDC ± 25%, PoE: IEEE 802.3af |
| Dimensions | Ø 138.3 mm × 115.4 mm |
| Weight | Approximately 770 g |
| Operating conditions | -30°C to 60°C, humidity 95% or less (non-condensing) |
Approvals | |
| EMC compliance | CE-EMC, RCM, IC, KC |
| Safety compliance | UL, CB, CE-LVD, BIS |
| Ecological compliance | CE-RoHS |
| Protection class | IP67 |