-
−32%
Two-wire field station with 2 MP CMOS camera and 168.6° horizontal viewing angle. Key features: remote shutter release, two-way audio and support for Micro SD cards up to 256 GB.
Two-wire field station with 2 MP CMOS camera and 168.6° horizontal viewing angle. Key features: remote shutter release, two-way audio and support for Micro SD cards up to 256 GB.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
2-wire field station with 2 MP CMOS camera and 168.6° horizontal field of view. Features include remote unlock, two-way audio and support for Micro SD cards up to 256 GB.
Features | |
|---|---|
| Product Type | 2-wire Field Station |
| Model | VTO2202F-P-S3 |
Specifications | |
| Camera Sensor | 1/2.9' 2MP CMOS |
| Field of View | H: 168.6°, W: 87.1°, D: 176.7° |
| WDR | 120 dB |
| Noise Reduction | 3D NO |
| Image Compression | H.265; H.264 |
| Video Resolution | Main stream: 720p; Sub stream: 1080p |
| Video Frame Rate | 25 fps |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM |
| Audio Input | Channel 1 |
| Audio Output | Built-in speaker |
| Power Source | Dahua 2-wire switch (max. power supply distance 50 m), 48 VDC, 1 A; PoE (802.3af/at) |
| Installation | Recessed; Surface |
| Protection Class | IK07; IP65 |
| Operating Temperature | -30°C to +60°C (-22°F to +140°F) |
| Working Humidity | 10%-90% (RH), non-condensing |
| Product Dimensions | 130mm x 96mm x 28.5mm (5.12' x 3.78' x 1.12') |
| Gross Weight | 0.48 kg (1.06 lb) |
| Storage Temperature | 0 °C to +40 °C (+32 °F to +104 °F) |
| Storage Humidity | 30%-75% (RH), non-condensing |