-
−1%
Ubiquiti G4 Instant Cube IP security camera Outdoor 2688 x 1512 pixels Wall
Ubiquiti G4 Instant Cube IP security camera Outdoor 2688 x 1512 pixels Wall
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| IK code | IK04 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Form factor | Cube |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| LED indicators | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Power source type | USB |
| DC output current | 2 A |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 6 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Width | 47.2 mm |
| Height | 81.6 mm |
| Weight | 125 g |
| Depth | 50 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, 802.11b |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Connectivity technology | Wireless |
| Type | IP security camera |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Placement supported | Outdoor |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Built-in HDD | No |
| Flash memory | 2048 MB |
| Lens viewing angle, diagonal | 120.6° |
| Lens viewing angle, vertical | 54.9° |
| Lens viewing angle, horizontal | 102.4° |
| Sensor type | CMOS |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Frame rate | 30 fps |
| Video recording | Yes |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Warnings | The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste., Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling. |