TP-Link Tapo Wire-Free Indoor/Outdoor Security Camera SPEC:4K UHD (3840x2160), H.265/H.264 Supported, 16x UHD Digital Zoom, 2.4/5 GHz Dual Band Wi-Fi, 10000mAh Rechargeable Lithium-ion Battery
TP-Link Tapo Wire-Free Indoor/Outdoor Security Camera SPEC:4K UHD (3840x2160), H.265/H.264 Supported, 16x UHD Digital Zoom, 2.4/5 GHz Dual Band Wi-Fi, 10000mAh Rechargeable Lithium-ion Battery
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| DC output voltage | 5 |
| Power source type | Battery, Solar |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC output current | 2 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Security algorithms | AES, WPA2-PSK, 128-bit AES, WPA, SSL/TLS |
| Alert notification type | Push notification |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Siren noise level | 100 dB |
| Built-in siren | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Reset button | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Weight | 327 g |
| Width | 64.8 mm |
| Diameter | 6.48 cm |
| Height | 64.8 mm |
| Depth | 114.6 mm |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | 2,4 GHz, 5 GHz |
| Mobile operating systems supported | Android 7.0, iOS 13 |
| Certification | CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, NCC, BSMI, NTRA, IP66 |
| Picture overlay | 3840 x 2160 pixels |
| Built-in light | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Remote viewing | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Lens viewing angle, horizontal | 113° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134° |
| Lens viewing angle, vertical | 59° |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 8 MP |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Image quality adjustment | DNR |
| Video recording | Yes |
| Frame rate | 15 fps |
| Night vision distance | 14.9 m |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.65 |
| Minimum aperture number | 1.65 |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 18x |
| Fixed focal length | 3.17 mm |