TP-Link Tapo C660 KIT - solar-powered outdoor IP surveillance camera
TP-Link Tapo C660 KIT - solar-powered outdoor IP surveillance camera
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Product colour | White |
| LED indicators | System |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA, 128-bit AES, SSL/TLS |
| Video motion detection | Yes |
| Built-in siren | Yes |
| Alert notification type | Text alert message |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Reset button | Yes |
| Height | 75 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 147 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 5.0, Android 5.0, iOS 10.0, Android 8.0, iOS 13, Android 9.0, Android 6.0, iOS 12, iOS 15, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 9.0, iOS 14, Android 4.0, Android 7.0, Android 7.0, iOS 11.0, iOS 11.0 |
| Certification | CB, CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, JFR,VCCI,NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Remote viewing | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 45° |
| Lens viewing angle, diagonal | 105° |
| Lens viewing angle, horizontal | 88° |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 20 fps |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video streaming | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Night vision distance | 12 m |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Digital zoom | 18x |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Number of lenses | 1 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), CB, NCC, CE, RCM, BSMI, KC, VCCI |