TP-LINK Tapo C460KIT Camera
TP-LINK Tapo C460KIT Camera
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Product colour | White |
| Form factor | Bullet |
| Mounting type | Wall |
| Weatherproof | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| DC output voltage | 5 |
| DC output current | 2 A |
| Siren noise level | 100 dB |
| Security algorithms | WPA, WPA2-PSK, WPA2, 128-bit AES |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Vehicle detection, Quick movement, Human detection |
| Motion sensor | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Reset button | Yes |
| Width | 64.8 mm |
| Height | 64.8 mm |
| Depth | 117.7 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Live view | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 7.0, iOS 11.0 |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Built-in light | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Cables included | USB |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| USB port | Yes |
| Lens viewing angle, vertical | 59° |
| Lens viewing angle, diagonal | 134° |
| Lens viewing angle, horizontal | 113° |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Supported video modes | 2160p |
| Total megapixels | 8 MP |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Frame rate | 15 fps |
| Video compression formats | H.264 |
| LED type | 1 IR LED |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Night vision distance | 15 m |
| Night vision | Yes |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Fixed focal length | 3.17 mm |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RCM, CE, BSMI, KC, NCC |