- In stock
TP-LINK Tapo C202 Camera
TP-LINK Tapo C202 Camera
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weatherproof | No |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk/Ceiling |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power source type | Power socket |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Motion sensor | Yes |
| Siren noise level | 90 dB |
| Security algorithms | 128-bit AES, WPA2 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Quick movement |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Reset button | Yes |
| Height | 112.6 mm |
| Depth | 82 mm |
| Width | 82 mm |
| Live view | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 7.0, iOS 13 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Built-in light | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Cables included | AC |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| USB port | No |
| Lens viewing angle, vertical | 46.65° |
| Lens viewing angle, horizontal | 88.11° |
| Lens viewing angle, diagonal | 107.52° |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 15 fps |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 12 m |
| LED type | 1 IR LED |
| Fixed focal length | 3.83 mm |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Compliance certificates | BSMI, KC, RCM, NCC, CE, Federal Communications Commission (FCC) |