TP-LINK Tapo C201 Camera
TP-LINK Tapo C201 Camera
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Weatherproof | No |
| Mounting type | Wall/Tabletop |
| Power source type | DC/AC |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Security algorithms | SSL/TLS, WPA2, 128-bit AES |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Quick movement |
| Motion sensor | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 60 °C |
| Reset button | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Ethernet LAN | No |
| Live view | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 4.0, iOS 9.0 |
| Placement supported | Indoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wide Dynamic Range (WDR) | No |
| Built-in light | No |
| Mounting brackets included | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| USB port | No |
| Lens viewing angle, vertical | 40.8° |
| Lens viewing angle, diagonal | 88.3° |
| Lens viewing angle, horizontal | 75.2° |
| Progressive scan | No |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video compression formats | H.264 |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 15 fps |
| Total megapixels | 2 MP |
| LED type | 1 IR LED |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 12 m |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Fixed focal length | 3.83 mm |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RCM, CE, NCC, BSMI, KC |