8MP resolution with Smart Hybrid Light technology ensures better images in low light conditions. The device features IP67 water and dust resistance, a built-in microphone, and advanced people and vehicle classification.
8MP resolution with Smart Hybrid Light technology ensures better images in low light conditions. The device features IP67 water and dust resistance, a built-in microphone, and advanced people and vehicle classification.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
8 MP resolution with Smart Hybrid Light technology for better images in low light conditions. Features: IP67 water and dust resistance, integrated microphone and advanced people and vehicle classification.
Features | |
|---|---|
| Model | Hikvision DS-2CD2087G2H-LIU |
| Image sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max resolution | 3840 × 2160 |
| Min. lighting | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light |
| Shutter speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Lens type | Fixed focal length lens, 2.8mm |
| Focal Length FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 105.1°, vertical FOV 54.8°, diagonal FOV 128.2° |
| Image compression | H.265/H.264/H.264+/H.265+ |
| Audio compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, WebSocket |
| Power source | 12 VDC ± 25%, 0.58 A, max. 7 W, PoE: IEEE 802.3af, class 3, max. 8.5W |
| Dimensions | Ø74.4mm × 179.2mm |
| Weight | Approximately 525 g (1.2 lb.) |
| Operating conditions | -30°C to 60°C, humidity 95% or less (non-condensing) |
| Protection class | IP67 |